• There is no category chosen or category doesn't contain any items

Σάρωσαν οι Κερκυραίοι μαθητές στο σχολικό πρωτάθλημα σκάκι Δυτ. Ελλάδας

ΒΡΟΧΗ ΑΠΟ ΚΥΠΕΛΛΑ ΚΑΙ ΧΡΥΣΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΡΕΚΟΡ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ ΣΤΟ ΣΚΑΚΙ!

ΣΑΡΩΣΑΝ ΟΙ ΚΕΡΚΥΡΑΙΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΤΟ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Δ.ΕΛΛΑΔΑΣ

Με εντυπωσιακές εμφανίσεις οι νεαροί Κερκυραίοι αθλητές επιβεβαίωσαν το ταλέντο τους και την απόδοση της μεθοδικής δουλειάς, σαρώνοντας Κύπελλα, Μετάλλια και Προκρίσεις στο Σχολικό Πρωτάθλημα Δ. Ελλάδας 2017 που διοργανώθηκε στο νησί μας, ενώ οι συμμετοχές έφτασαν στον εντυπωσιακό αριθμό-ρεκόρ των 451 μικρών σκακιστών!. Η μεγάλη αυτή διοργάνωση, -για την οποία χρειάστηκαν τρεις αίθουσες για να χωρέσει ο μεγάλος αριθμός των συμμετοχών: το εντευκτήριο του Σ.Π.Ζ.Κερκύρας, την αίθουσα αναμονής του Ο.Λ.Κ.Ε. στο Ν. Λιμάνι και αίθουσα του ξενοδοχείου Ατλαντίς- έγινε το Σαββατοκύριακο 18 και 19 Μάρτη, με τη συμμετοχή αθλητών από Γιάννινα, Πρέβεζα,  Άρτα, Λευκάδα, Παραμυθιά, Φιλιππιάδα και άλλες περιοχές της ευρύτερης περιοχής της Δυτικής Ελλάδας. Φέτος έκαναν εντυπωσιακή εμφάνιση για πρώτη φορά και οι Παξοί με συμμετοχή σε πολλές κατηγορίες αλλά και μετάλλια, προκρίσεις και διακρίσεις! Διοργανωτές ήταν η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Δυτικής Ελλάδας και ο Σύνδεσμος Παικτών Ζατρικίου Κερκύρας Το τελικό αποτέλεσμα ισοδυναμεί με ένα θρίαμβο για τους νεαρούς Κερκυραίους και Παξινούς σκακιστές που κατέκτησαν 91 από τα 105 συνολικά μετάλλια που έδινε το Πρωτάθλημα και 11 από τα 13 Κύπελλα! Συγκεκριμένα οι Κερκυραϊκές ομάδες κατέκτησαν το Κύπελλο στις κατηγορίες των Γυμνασίων κα των Λυκείων, ενώ στο ατομικό μόνο στην ΣΤ’ Δημοτικού το Κύπελλο δεν πήρε Κερκυραίος μαθητής. Εντύπωση προκαλεί η σύγκριση με το τι συνέβαινε πριν από λίγα χρόνια: στο Σχολικό Πρωτάθλημα Δ. Ελλάδας που είχε γίνει στα Ιωάννινα το 2011 –όταν για πρώτη φορά συμμετείχε η Κέρκυρα οργανωμένα- πανηγυρίζαμε έχοντας πάρει μόνο 1 χρυσό και 1 χάλκινο μετάλλιοσε όλες τις κατηγορίες!

Οι πρώτοι στις κατηγορίες αγοριών και κοριτσιών κέρδισαν προκρίσεις για την τελική φάση που Πρωταθλήματος Ελλάδας που θα γίνει φέτος από 8 έως 10 Απριλίου  στο Λουτράκι.

Το Πρωτάθλημα ξεκίνησε το Σάββατο το πρωί με τα ατομικά Πρωταθλήματα των Νηπιαγωγείων. Α’, Β’ και Γ’ Δημοτικού. Οι λιλιπούτειοι σκακιστές εντυπωσίασαν με την σοβαρότητα την συγκέντρωση και το εξαιρετικό σκακιστικό τους επίπεδο. Πήραν μέρος συνολικά 148 παιδιά. Μετά από αγώνες 6 παρτίδων (5 για τα νήπια) που διάρκεσαν 4 ώρες ακολούθησε η απονομή των επάθλων και των αναμνηστικών διπλωμάτων. Πρωταθλητές γενικής και Πρωταθλήτριες κοριτσιών: Νήπια: Παπανικολάου Χρήστος 12ο Κέρκυρας, Ανεμογιάννη Σαββίνα, Παξών, Α’ Δημοτικού: Τζουβέλης Ραφαέλ, 6οΚέρκυρας, Αλεξανδρή Δήμητρα, Παξών, Β΄Δημοτικου: Παντελής Τάσος, 12ο Κέρκυρας, Σκλαβούνου Κέλλυ, Καναλίων Κέρκυρας, Γ’ Δημοτικού: και στις 2 κατηγορίες Γκουτζούκη Αικατερίνη Αργυρώ.

Το απόγευμα συνεχίστηκαν οι αγώνες με το Ομαδικό Πρωτάθλημα Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων. Από τις 6 θέσεις πρόκρισης στο Πανελλήνιο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα,  οι 5 κατακτήθηκαν από ομάδες της Κέρκυρας!  Συνολικά πήραν μέρος 32 ομάδες και 140 σκακιστές. 8οΆρτας, 6ο Δημοτικό Κέρκυρας, και 12ο Δημοτικό Κέρκυρας κατέκτησαν τις 3 πρώτες θέσεις στα Δημοτικά και θα εκπροσωπήσουν τη δυτική Ελλάδα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, ενώ  στα Γυμνάσια προκρίθηκαν κατακτώντας τις πρώτες θέσεις το 7οΓυμνάσιο Κέρκυρας και το 6ο Γυμνάσιο Κέρκυρας. Τέλος στα Λύκεια προκρίθηκε το 3ο ΓΕΛ Κέρκυρας. Τις απονομές έκανε ο αντιδήμαρχος Κέρκυρας κ. Γιώργος Καρύδης.

Όμως και η επόμενη ημέρα, αποδείχτηκε εξίσου θριαμβευτική για τους σκακιστές της Κέρκυρας, που απέσπασαν την συντριπτική πλειονότητα των επάθλων μετά από εξαιρετικές και δύσκολες παρτίδες. Χαρακτηριστικό είναι ότι στις 7 κατηγορίες των τάξεων Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων Σχολείων  τα 6 χρυσά μετάλλια και τα κύπελλα πήραν μαθητές του νησιού μας! Πήραν μέρος 163 μαθητές. Συγκεκριμένα Πρωταθλητές και οι Πρωταθλήτριες ήταν: Δ΄Δημοτικού,  που πήραν οι Κερκυραίοι μαθητές ήταν: Θεοτόκης Μάρκος, 6ο Κέρκυρας, Γιαννοπούλου Άλκηστη, 8ο Ιωαννίνων, Ε’ Δημοτικού, 1η σε αγόρια και κορίτσια Παρίση Θεοδώρα, Παλαιάς Πόλης Κέρκυρας, ΣΤ, Δημοτικού, Κούλης Βασίλης, 8οΆρτας, Μακαντάνη Μαριάννα, 4ο Λευκίμης, Α’ Γυμνασίου Στρατηγός Σπύρος (κατέκτησε και την 1η θέση Γυμνασίων-Λυκείων), 7ο Κέρκυρας, Σκορδίλη Ευτυχία, 7ο Κέρκυρας,  Β’ Γυμνασίου, Αλέξανδρος Γιούργας, Καστελλάνων Μέσης, Γ’ Γυμνασίου Τζουβέλης Ντιόν, 6ο Κέρκυρας, Κευσίκογλου Πετρούλα, 2ο Λευκάδας, Λύκεια, Φραντζέσκου Αλκυόνη, πρωταθλήτρια στην κατηγορία αγοριών και κοριτσιών!

Οι γονείς των παιδιών περίμεναν με αγωνία την εξέλιξη των αγώνων και τα αποτελέσματα των παιδιών τους έξω από τις αίθουσες των αγώνων και πανηγύρισαν μαζί τους στις απονομές των επάθλων.

Συγχαρητήρια, βέβαια αξίζουν και τα παιδιά που συνέρρευσαν από κάθε γωνία της Κέρκυρας για να δώσουν το παρόν αφήνοντας μεγάλες υποσχέσεις για το μέλλον. Αξίζουν συγχαρητήρια τόσο στους γονείς τους που τα συνόδευσαν και τα ενίσχυσαν, όσο και στα σχολεία τους. Σημαντικότατη ήταν και η συμβολή του προέδρου και διευθύνοντα συμβούλου του ΟΛΚΕ κ. Στεφανίδη, που παραχώρησε την αίθουσα των αγώνων. Όμως συγχαρητήρια αξίζουν και στους χορηγούς του Πρωταθλήματος, ο οποίοι τη στιγμή που σε μια τόσο μεγάλη διοργάνωση δεν υπήρξε καμία απολύτως ενίσχυση τόσο  από κρατικές όσο και από αυτοδιοικητικές δομές ανέλαβαν να καλύψουν το κόστος των εξόδων του Πρωταθλήματος. Αυτοί ήταν το café «Ακταίον», το φωτοτυπείο «Γαγγάδης», η «Δόικας Α.Ε.», ο «Πυγμαχικός Α.Ο. Κέρκυρας», το Κρεοπωλείο Αφοί Σκλαβούνου, η εταιρεία ξυλείας «Σιμωνέτης Α.Ε.» και το café «Sette Venti».