Ειδοποίηση
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Μαρία Γεωργάτου και Σπύρος Γιαννιώτης: οι Κερκυραίοι Ολυμπιονίκες

Σύγχρονοι Ολυμπιονίκες της Κέρκυρας

Στην ιστορία των σύγχρονων Ολυμπιακών αγώνων η παρουσία των Κερκυραίων αθλητών είναι ιδιαίτερα σημαντική. Πολλές οι συμμετοχές τους και αξιόλογες οι εμφανίσεις τους στη σημαντικότερη αθλητική διοργάνωση από τα αρχαία χρόνια.

Αξίζει να κάνουμε μια αναφορά σε δύο Κερκυραίους αθλητές που ανέβηκαν στο βάθρο για να παραλάβουν το πολύτιμο μετάλλιο  και  δόξασαν την Κέρκυρα αλλά και όλη την Ελλάδα.

Το 2000 στην Ολυμπιάδα του Σίδνεϊ η Ελλάδα βρέθηκε στο σκαλί του τρίτου βάθρου χάρη στην Εθνική Ομάδα Ρυθμική Γυμναστικής του Ανσάμπλ. Στην ομάδα των έξι κοριτσιών που διαγωνίστηκαν ήταν και η Κερκυραία Μαρία Γεωργάτου. Οι Ελληνίδες αθλήτριες είχαν συγκεντρώσει υψηλή βαθμολογία στα προκριματικά, γεγονός που τις είχε χαρακτηρίσει φαβορί. Στην πρώτη τους εμφάνιση έμειναν τρίτες πίσω από τη Ρωσία και τη Λευκορωσία. Στη συνέχεια στη δεύτερη τους εμφάνιση τα κορίτσια του ανσάμπλ έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους υπό τους ήχους των « Παιδιών του Πειραιά» έφτασαν στην υψηλότερη βαθμολογία του αγώνα. Το άθροισμα, όμως,  των βαθμών έφερε την τρίτη θέση στην ελληνική ομάδα.

Μαρία Γεωργάτου και Σπύρος Γιαννιώτης: οι Κερκυραίοι ΟλυμπιονίκεςΗ Μαρία Γεωργάτου είναι γεννημένη στις 10 Μαρτίου το  1984 και μεγάλωσε στην Κέρκυρα. Πρωτοήρθε σε επαφή με τον αθλητισμό σε ηλικία μόλις 6 ετών και έγινε μέλος της εθνικής ομάδας ανσάμπλ 14 ετών.  Μετά τη κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου σπούδασε Ιατρική και ασχολείται με την προπόνηση κοριτσιών στην ενόργανη γυμναστική μη επαγγελματικά.

Μια  θέση στο πάνθεον των Ελλήνων αθλητών αλλά και των κορυφαίων αθλητών στην ιστορία των ολυμπιακών αγώνων κατέκτησε τον Αύγουστο του 2016 στο Ρίο της Βραζιλίας ο Κερκυραίος Σπύρος Γιαννιώτης. Στην πέμπτη του συμμετοχή  στους Ολυμπιακούς αγώνες ο Κερκυραίος αθλητής, αν και ο μεγαλύτερος στο αγώνισμα των 10 χλμ  κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα 10 χλμ ανοικτής θαλάσσης μετά από μια συγκλονιστική μαραθώνια κούρσα. Έπειτα από σχεδόν δύο ώρες «μάχης», πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού με το σώμα του κάνοντας τον ίδιο χρόνο με τον  αντίπαλο του Ολλανδό Φέρι Βέερμαν αλλά έχασε τη πρώτη θέση επειδή χτύπησε δεύτερος με το χέρι του τον πίνακα τερματισμού, όπως προβλέπεται από τον κανονισμό.

Ο Σπύρος Γιαννιώτης γεννήθηκε στο Λίβερπουλ στις 19 Φεβρουαρίου το 1980. Μεγάλωσε στην Κέρκυρα και η πρώτη του ομάδα ήταν ο Ν.Α.Ο.Κ ( Ναυτικός Αθλητικός Όμιλος Κέρκυρας). Είναι ο μοναδικός Έλληνας με  τριπλή παρουσία σε  τελικούς Ολυμπιακών αγώνων στην κολύμβηση. Το 2004 αναδείχθηκε 5ος  και 7ος  Ολυμπιονίκης στους αγώνες της Αθήνας ενώ στο Λονδίνο κατέκτησε την τέταρτη θέση. Ο Κερκυραίος αθλητής έχει πλέον το ρόλο του προπονητή στα κολυμβητικά  τμήματα του Πανελληνίου.

Συντάκτης: Νίκος Στούπης