Ειδοποίηση
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Λευκή ισοπαλία για Ολυμπιακό και Κέρκυρα στο «Καραϊσκάκης»

Στη «λευκή» ισοπαλία συμβιβάστηκε ο Ολυμπιακός και στον έναν βαθμό, 0-0, με την Κέρκυρα, στο «Γ. Καραϊσκάκης», για τη 12η αγωνιστική της Super League.

Η αγωνιστική απραξία λόγω της διακοπής του πρωταθλήματος φάνηκε μία ακόμη φορά στην απόδοση των παικτών του Πάουλο Μπέντο που συμβιβάστηκαν με την πρώτη ισοπαλία τους και πλέον μετρούν 22 βαθμούς, 5 περισσότερους από τον δεύτερο ΠΑΣ Γιάννινα. Η Κέρκυρα (11β.) σταμάτησε το σερί των 39 εντός έδρας αγώνων του Ολυμπιακού που είχε σκοράρει, από τις 2 Μαρτίου 2014. Αυτή είναι η δεύτερη φορά κατά τη φετινή σεζόν που δεν πετυχαίνει γκολ, ενώ η πρώτη ήταν κόντρα στην ΑΕΛ, στη Λάρισα. Το όνομα του Τσόρι Ντομίνγκες φώναζαν και πάλι οι φίλαθλοι των Πειραιωτών δείχνοντας τη δυσαρέσκειά τους με την απόφαση του Πάουλο Μπέντο να τον αφήνει εκτός.

Όπως και με την Young Boys, ο Ολυμπιακός είχε μέτρια εφάνιση στο α΄ μέρος. Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίαζαν πρόβλημα στην ανάπτυξη, δεν είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, πενιχρή ήταν και η απόδοση του Φορτούνη στη μεσαία γραμμή, με την μπάλα να μην φθάνει συχνά στον Καρντόσο. Μόνο ο Ρέτσος ξεχώρισε στα πρώτα 45 λεπτά από πλευράς γηπεδούχων, με τον νεαρό να προωθείται, χωρίς να παραμελεί τα αμυντικά του καθήκοντα. Η ομάδα του Πειραιά προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως από τα αριστερά, με τους Ελαμπντελαουί και Μιλιβόγεβιτς να επιχειρούν κάποια σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας, Κουτζαβασίλης, έδειχνε να είναι σε καλή μέρα. Οι κεντρικοί αμυντικοί της Κέρκυρας δεν αντιμετώπιζαν κανένα πρόβλημα να βγάλουν τις ψηλές μπαλιές των «ερυθρόλευκων» μέσων, με τους «Φαίακες» να πιέζουν ψηλά και παντού, χάρη στην εξαιρετική δουλειά των χαφ τους. Το πρώτο μέρος βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς τέρματα, ενώ δύο φορές υπέδειξε λανθασμένα οφσάιντ ο επόπτης: Την πρώτη στο 6ο λεπτό με πρωταγωνιστή τον Ρέτσο, αν και καλυπτόταν ξεκάθαρα ο νεαρός αμυντικός και τη δεύτερη στο 20΄, όταν οφσάιντ ήταν ο Ντουαλά και όχι ο Επστάιν.

Ο Ολυμπιακός είχε ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 48΄, όταν κέρδισε κόρνερ μετά από παρέμβαση του Σπίνουλα προ του Ρέτσου. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, αλλά η μπάλα από την κεφαλιά του Μιλιβόγεβιτς πέρασε άουτ. Λίγο αργότερα, ο Όσκαρ Καρντόσο διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, με τον Νίκιτς να κρατά τον Παραγουανό, ενώ στο 51ο λεπτό η Κέρκυρα έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο «Γ. Καραϊσκάκης»: Ο Ντουαλά έβγαλε από δεξιά μόνους τους με το τέρμα, Γεωργίου και Τουράμ. Ο Βραζιλιάνος πέρασε τον Βιάνα, το πλασέ όμως προ του Λεάλι ήταν κακό. Ο Μπέντο έριξε τους Πάρντο και Μάρτινς στη θέση των Μπουχαλάκη και Ρέτσου, στο 57ο λεπτό, ενώ στο 72΄ ο Ιντέγε πέρασε στη θέση του Ελιουνούσι. Ο Ολυμπιακός είχε αρκετές τελικές, αναζητώντας απεγνωσμένα το γκολ, πότε με τον Φορτούνη και πότε με τον Σεμπά, αλλά ο Κουτζαβασίλης ήταν σε εξαιρετική μέρα. Οι φίλαθλοι των «ερυθρόλευκων» φώναζαν και πάλι ρυθμικά το όνομα του Τσόρι Ντομίνγκες, δυσαρεστημένοι με την απόφαση του Μπέντο να τον αφήσει για πολλοστή φορά εκτός αποστολής. Στο 95΄, ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Φορτούνης έπιασε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω και οι «ερυθρόλευκοι» δεν βρήκαν το γκολ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Μπλάνας (ΕΠΣ Μεσσηνίας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μποτία - Νίκιτς, Κουτζαβασίλης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Βιάνα, Ρέτσος (57΄ Μάρτινς), Μιλιβόγεβιτς, Μπουχαλάκης (57΄ Πάρντο), Φορτούνης, Ελιουνούσι (72΄ Ιντέγε), Σεμπά, Καρντόσο
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Γεωργίου (66΄ Γκόμες), Σπίνουλας, Ντουάλα (78΄ Ντιμιτρόφσκι), Σιόντης, Ιωάννου, Επστάιν (89΄ Κοντός), Ζαραδούκας, Ροζέριο, Νίκιτς

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ